Türkiye ' nin Büyümesi İçin Projeler Geliştiriyoruz ...       

 

 

 
 
 

 
ÜYE GİRİŞ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum

 
Ankara Kalkınma Ajansı

 
İstanbul Kalkınma Ajansı

 
İzmir Kalkınma Ajansı

 
Aksaray-Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir-Niğde

 
Antalya - Burdur - Isparta

 
Bartın - Karabük - Zonguldak

 
Bursa - Eskişehir - Bilecik

 
Adana - Mersin

 
Bitlis - Hakkari - Muş - Van

 
Batman - Mardin - Siirt - Şırnak

 
Hatay - Kahramanmaraş - Osmaniye

 
Artvin - Giresun - Gümüşhane - Ordu - Rize - Trabzon

 
Bingöl - Elazığ - Malatya - Tunceli

 
Aydın - Denizli - Muğla

 
Balıkesir - Çanakkale

 
Adıyaman - Gaziantep - Kilis

 
Diyarbakır - Şanlıurfa

 
Bayburt - Erzincan - Erzurum

 
Çankırı - Kastamonu - Sinop

 
Bolu - Düzce - Kocaeli - Sakarya - Yalova

 
Karaman - Konya

 
Amasya - Çorum - Samsun - Tokat

 
Kayseri - Sivas - Yozgat

 
Ağrı - Ardahan - Iğdır - Kars

 
Edirne - Kırklareli - Tekirdağ

 
Afyonkarahisar - Kütahya - Manisa-Uşak

 
 
 
 
 
TÜBİTAK
 
ULUSAL AJANS
 
Gerekli Linkler

 
 
KOBİ Danışmanlığı Sınavı ve Eğitimleri

                                            KOBİ DANIŞMANLIĞI SINAVI ve EĞİTİMLERİ  

                                                      KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR

İstanbul Dışından Katılım ve Konaklama İçin Tel (0212) 2344811 Bilgi Verilmesi Gerekmektedir

 

Kobi Danışmanı Nasıl Olunur

KOBİ Danışmanı; küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesini ve büyümesini sağlayan kişidir. Genelde KOBİ danışmanları özel sektör firmalarının sorunlarına çözümler geliştirir. Küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin işlerini geliştirmek için talep ettikleri teşvikler, hibeler ve krediler ile ilgilenir ve iş yerinin daha verimli bir yere dönüşmesine yardımcı olarak, işletmenin büyük ölçekli bir işletme olmasını sağlamaya çalışırlar. Kobi danışmanları;

 • İşletmenin sorunlarını belirlemek,
 • İşletmenin sorunları için çözüm geliştirmek,
 • İş yeri sahibine yol göstermek ile görevlidirler.

KOBi danışmanları genel olarak özel sektörde ve bankalarda görev alan kişiler görevlerini yerine getirmeden önce mutlaka bir sertifika eğitimine tabi tutuluyorlar. Eğitimlerde başarılı olmayan birinin KOBİ danışmanlığı yapması mümkün değil çünkü bir işletmenin geleceği ile ilgili birçok adım KOBİ danışmanlarının görevi içerisinde yer alıyor.

KOBİ Danışmanlığında Çalışma Alanları

Kredi talepleri ile birlikte sunulan KOBİ danışmanı hizmeti son dönemde hem kazandırdığı paralar ile hem de kazandığı paralar ile dikkat çeken bir iş haline geldiği için bankalarda sunulan bir hizmet durumunun, bir meslek haline gelmeye doğru mesafe kat etmeye başlamış durumda. Kişiler artık direkt olarak KOBİ danışmanlığı yapmak için eğitim almak istemeye başladığı için son dönemde Sakarya Üniversitesi; bu mesleği yapmak isteyen kişiler için sınav düzenlemeye karar verdi.

 • Sakarya üniversitesi KOBİ danışmanı olmak isteyenler için geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınladı ve KOBİ danışmanı olmak isteyen kişiler için 6. Seviyede bir sınav yapacağını bildirdi. Sınavda başarılı olacak kişilerin KOBİ Danışmanı Seviye-6 sertifikasını alarak KOBİ danışmanı olarak iş bulması ve hizmet vermesi mümkün olacak.Yakın zamanda birçok üniversitenin de bu tarz sınavlar açacağına dair bilgiler de mevcut.
 • KOBİ danışmanı olmak için bir diğer yolda bankaların ticari müşteri temsilcileri bölümünde çalışmak. Bankalar bu bölümlerde çalışan ekip arkadaşlarını daha donanımlı bir hale getirmek için sertifika programları düzenliyor ve gerekli eğitimleri almalarını sağlıyorlar.
 • KOSGEB’de bünyesinde sürekli olarak KOBİ danışmanları bulunduran bir devlet kurumudur. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmayı amaçlayan bu kurumda KOBİ danışmanları ile birlikte işletme sahiplerine dersler vermekte ve projeleri değerlendirmektedir. KOSGEB’de her sene bünyesine KOBİ danışmanı almak için sınav açan kurumlar arasında yer alıyor.
 • İşkur’da KOBİ danışmanlığı sertifikası veren kurumlar arasında. Kuruma başvuruda bulunup meslek kurslarından yararlanabilir ve kurs sonunda sınavdan başarıyla geçmeniz halinde KOBİ danışmanı sertifikası alabilir ve hizmet vermeye hak kazanabilirsiniz.

KOBİ Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimler Gereklidir 

 • İş sağlığı ve güvenliği
 • Çevre koruma
 • Kalite ve mesleki gelişim
 • İş organizasyonu
 • Müşteri ilişkileri ve hizmet öncesi hazırlık
 • KOBİ danışmanlığına ilişkin hizmet süreçleri ve yürütülmesi
 • İşletme yönetimi
 • Finansal yönetim kavramları
 • Bütçe
 • Finansal tablolar
 • Finansal ve ekonomik analiz
 • Yönetim muhasebesi
 • İnsan kaynakları süreçleri
 • Üretim süreçleri

Kobi danışmanlığı gelecekte adından oldukça sık duyacağımız meslek dalları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda geleceğin mesleklerinden bir tanesi olan kobi danışmanı olmak için gereken şartlar nelerdir, kimler kobi danışmanı olabilir, kobi danışmanı nasıl olunur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.
KOBİ Danışmanı Seviye-6 Sınavı, KOBİ’lerin mevcut durumunu analiz ederek sorun alanlarını tespit eden, çözüm önerileri getiren, yönlendirme ve tavsiyede bulunan KOBİ Danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak, mesleki yeterliliklerini geçerli ve güvenilir bir belge ile kanıtlamalarına imkân sağlamak, eğitim sistemi ile sınav ve belgelendirme kuruluşlarına kaynak ve referans oluşturmak ve adaylara mesleğe ilişkin rehberlik sağlamak amacıyla yapılmaktadır.


Sınav Yeri : Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Serdivan/Sakarya

DİKKAT! Daha önce sınava giren adaylar, katılmak istedikleri her sınav için yeniden başvuru yapmak zorundadırlar. Aksi taktirde sınava giremeyeceklerdir.


SINAV TANITIMI

KOBİ Danışmanı Seviye-6 Sınavı, KOBİ’lerin mevcut durumunu analiz ederek sorun alanlarını tespit eden, çözüm önerileri getiren, yönlendirme ve tavsiyede bulunan KOBİ Danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak, mesleki yeterliliklerini geçerli ve güvenilir bir belge ile kanıtlamalarına imkân sağlamak, eğitim sistemi ile sınav ve belgelendirme kuruluşlarına kaynak ve referans oluşturmak ve adaylara mesleğe ilişkin rehberlik sağlamak amacıyla yapılmaktadır.
 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Sınava Girmek için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. 
Halen KOBİ Danışmanı olarak çalışan veya bu alanda kariyer yapmayı planlayan herkes, mezuniyet veya tecrübe şartı olmaksızın başvurabilir.

 

SINAV İÇERİĞİ

KOBİ Danışmanı Seviye-6 Sınavı, Teorik ve Performans Sınavı olmak üzere iki aşamada gerçekleşmektedir. 

Teorik Sınav Konuları

 • A1/T1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma, Kalite Ve Mesleki Gelişim (20 soru)
 • A2/T1 İş Organizasyonu, Müşteri İlişkileri Ve Hizmet Öncesi Hazırlık (25 soru)
 • A3/T1-T2-T3-T4-T5 KOBİ Danışmanlığı Hizmetine İlişkin Süreçlerin Yürütülmesi  < >A3/T1 İşletme Yönetimi (30 soru) < >Temel İşletme Kavramları,İşletme Stratejileri,Stratejik Yönetim,İşletme Analizi vb. A3/T2 Finans (20 soru) < >Finansal Yönetim Kavramları,Bütçe,Finansal Tablolar,Finansal Ve Ekonomik Analiz,Yönetim Muhasebesi vb. A3/T3 İnsan Kaynakları (20 soru) < >İnsan Kaynakları Yönetimi Kavramları,İstihdam Ve Çalışma Yönetimi,Ücret,Performans Yönetimi, vb. A3/T4 Pazarlama ve Satış (20 soru) < >Pazarlama Stratejileri,Satış ve Satış YönetimiMüşteri MemnuniyetiPazarlama Araştırması Yöntemleri/Teknikleri Vb. A3/T5 Üretim (20 soru) < >Üretim Yönetimi Kavramları,Süreç Yönetimi,Kalite Yönetimi,Lojistik Ve Tedarik Yönetimi vb.A3/P1 İşletme Yönetimi
 • A3/P2 Finans
 • A3/P3 İnsan Kaynakları
 • A3/P4 Pazarlama ve Satış
 • A3/P5 Üretim

      Alanlarında,örnek olaya dayalı uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.Sayfa Kategorisi: Eğitimler
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.