SORULARINIZ İÇİN SAYFA SONUNDAKİ FORMU GÖNDERİNİZ
 

İşyeri Açmak İçin Kredi Alabilir miyim?

26.05.2017 11:33
Tekel bayi devir almak istiyorum. Babam ile çalışıyorum ama sigortam yok. Adıma kayıtlı arabam var. Bankada 15- 20 bin TL param var. 40 bin TL gibi bir eksiğim var, kredi çekebilir miyim? Veya aldığım dükkanı ipotek ederek kredi çekebilir miyim?
Hüseyin Tatar
 
Hüseyin kardeşim, kredi çekmek için koşullar var.
Henüz üstüne geçirmediğin bir dükkan ipotek konusu olamaz.
Kanımca bir tek tüketici kredisi kullanabilirsin, o da istenen bazı koşulları yerine getirmen kaydıyla.
Bunlar olmuyorsa hiç durma arabanı sat.
Girişimcilikte her şeyin bir arada olması mümkün değil. Tekel işi gibi "cirosu garantili" işi yapacağına göre olayı bir seferberlik gibi ele al. Tüm barutunu bir araya topla.
Hayırlısını diliyorum.

Çanakkale'de Ne İş Yapabilirim?

23.05.2017 10:30
Merhabalar, daha önceden Ankara'da aile şirketimiz olan alışveriş merkezimizde satınalma ve finans bölümünde 9 yıl çalıştım. İşletme mezunuyum, evlilik nedeniyle Çanakkale'ye taşındım ve iş kurmak istiyorum. Fakat Çanakkale nüfusu nedeniyle ne iş kuracağımı bilemedim. Sahile yakın yerlerde kaliteli kahvaltı salonu yok ama yerde yok, çarşı merkezde tekstil işyerleri kapatan kapatana, aynalı çarşı bitik durumda. 1 yıl önce açılmış olan avm var fakat orası da boş, insanlar haftasonu dışında gitmiyor. Böyle kör bir noktada neden işyeri açmak istiyorsun diyebilirsiniz burada çalışılacak bir yerde yok. En iyisi işyeri açmak diye düşünüyorum ama hangi sektörde nasıl bir işyeri açacağımı bilemedim. Sizin de fikrinizi almak istedim.
Gülşah Sever
 
Gülşah Hanım kardeşim, evliliğiniz hayırlı olsun, mutlu olmanızı dilerim.
Evet Çanakkale'de iş olanakları kısıtlı. Ama tüm merkez kent nüfusu da zaten 165.000. Bunun da ancak 80.000'i merkez kentin içinde yaşıyor. Dahası nüfusun yarısı emekli ve öğrenci.
Böyle bir kentte ancak başka kentlerde pazarlanacak işler yapılabilir.
Ancak böylesi bir işin organizasyonu hem çok zaman ister ayrıca para bağlamayı gerektirir, buna hazır mısınız?
Ama bütün bunlar yapılırken evdeki konumunuz yıpranmaz mı?
İyisi mi, şu orta noktada buluşalım: Siz bir Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'na uzanın. Genel sekreter Sema Sandal hanımdan 2002' de benim bir ekiple yaptığım "Çanakkale Potansiyeli" araştırmasını isteyin ve bu metni okuyun. Eskimiş gibi gözükse de yapısal konumu değişmedi.
Daha sonra Çanakkale TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Yurt hanımı selamımla arayın (7770077). Bahar hanım 5. kuşaktaki bir helva üreticisi eczacı bayan olmakla kalmıyor, ilde tüm girişimci kadınları organize ediyor. Bu nedenle Bayramiç'de onun tesislerinde içeceğiniz bir çay ufkunuzu çok açacaktır.
Tüm bunları yaptıktan sonra gelin tekrar görüşelim.
Sema ve Bahar hanımlara aracılığınızla selam ediyor, size ve eşinize afiyet diliyorum.
 

İzmit'te Yapabileceğim İşler Hakkında Fikrinizi Alabilir miyim?

23.05.2017 10:24
Merhaba, Öncelikle sitenizi çok beğendiğimi açıkça belirtmek isterim. Benim sorum biraz farklı ve birazda uzun olacak. Evli 2 çocuk sahibi, İzmit'te taşeron bir firmada çalışan lise mezunu aslen Niğdeli, Adana'da büyümüş ve 6 ay önce iş için İzmit'e taşınmış biriyim. Ticaretteki müşteri potansiyelinin en yoğun olduğu kısmın internet olduğunun bilincindeyim. 3 yıllık bir halı yıkama işletmesi yöneticiliği geçmişim oldu. 3 kardeşi geçindirmediğinden dolayı iş yerinden çıkmak zorunda kaldım. Google aramalarında insanların karşısına, yaptığım web sitesini çıkardığım için halı yıkamada çok iyiydik. Neyse soruma geçeyim: İş yerini kurmadan evvel aylarca web alt yapısını oluşturabileceğim, kurumsal bir marka olabileceğim, gerek şehir içi, gerek şehir dışı, gerekse yurt dışına ürettiğim ürünün satışını gerçekleştirebileceğim, açılışta az bir sermayeyle başlayıp markamı tanıttıktan sonra büyük hacimli üretimini yapabileceğim, makinadan ziyade insan gücüne istihdam sağlayabileceğim, ürettiğim ürünün google veya diğer arama motorlarında bulunabilmesinin çalışmasını yapabileceğim bir iş kurmak istiyorum. Lütfen bana fikirlerinizi belirtin.
Mehmet Karataş
 
Mehmet kardeşim, bana " Bir işi nasıl iyi yapılır?" konusunun tanımını yapmışsın.
Öncelikle senin seçimin ne?
İzmit'te yapılabilecek yeni işler ne?
Bunlar içinde senin yatkın olduğun konu var mı?
Bu çağda artık "Tam olarak bildiğim bir iş yok" şeklindeki iş tanımı kabul görmüyor, bankalar güvenlik personelini yüksekokul mezunlarından seçiyor.
"Bir iş" yerine "Şu işi kurmak istiyorum" tanımına geçmen, aramızdaki fikir alışverişini çok kolaylaştıracak.
Ayrıca halen yaptığın veb (ben tek v olarak kullanıyorum, zira dilimizde 'w' yok) tasarımcılığı o kadar makbul ve aranan bir iş kolu ki...
Hele hele Kocaeli'nde... Aç bak, sanayi kuruluşlarının kendilerini takdimde ne denli zayıf olduğunu birebir kendin gör.
İkinci turda tekrar görüşmeyi umarım.
Yeni yerleştiğin bu beldeye kolay alışmanı ve mutlu olmanı dilerim.

KOSGEB Personel Destekleri İşyeri Sahibinin Bağkur Primini Kapsar mı?

08.05.2017 14:39
Kenan Bey merhaba, KOSGEB girişimcilik eğitimi sonrasında verilen personel destekleri içerisinde işyeri sahibinin Bağkur primi desteği de bulunmakta mıdır? Ayrıca evimizin bir odasını homeofis şeklinde kullanabilir miyiz? Yapmak istediğimiz iş: İthalat veya ülkemizde fason üretim yaptırıp hediyelik, oyuncak vb ürünleri piyasaya satışında bulunmak. Ayrıca yerli üretim ürünleri yurtdışına ihraç etmekle de ilgilenmeyi planlıyoruz. İlginiz için teşekkür ederim.
Tuğba Gürenç
 

Tuğba öğretmenim, varsayımlar üstüne bir modelleme yapmışsınız.
Oysa bu iş KOSGEB Girişimcilik Eğitimi sonunda belli oluyor, evetse sizden bir iş planı hazırlamanız isteniyor.
Sarıyer'de olduğunuza göre İstanbul‘daki 4 KOSGEB noktası da size biraz uzakta kalıyor, en uygununu seçin ve gecikmeden kursa katılın.
Ancak kişisel düşünceme göre bu varsayım esaslı modelin kabul edilme olasılığı çok zayıf. Çok denenmiş olması kadar, elenme olasılığı çok fazla.
Ama siz benim değil KOSGEB yönetiminin dediğini menzil alın.
İyiliğinizi diliyorum.

Lokanta Devralmak İçin Kredi Alabilir miyim?

08.05.2017 14:33
Merhabalar,
İşin özeti: İstoç'ta Bankalar Caddesinde esnaf lokantası var. Günlük 2.000 TL ciro yapmakta ve 3 katlı bina. Burayı devir almak istiyorum fakat 130.000 TL gibi bir fiyata devrediliyor. Nakit param olmadığından kredi çekmem gerekiyor. Problemim: Bundan 1 yıl öncesine kadar banka hesabıma günlük 3-4 milyar para geliyordu çok aktif bir hesabım vardı. Son 1 yılda bazı maddi sorunlardan dolayı kredi kartı harcamalarımın borçlarını son ödeme süresi geçtikten sonra ödedim ve hala ödüyorum. (Yani gecikmeli ödedim 4-5 taksit) Benim üzerime 1 adet 2013 model Doblo var başka bir şey yok. Benim bu tutarı sizce bankadan alabilme şansım ne şekilde var? Size göre günlük 2.000 TL yapan lokanta 130.000 TL uygun mudur?
Yener Selvi
 
Yener kardeşim, önce oturur günde 2.000 TL ciro yapan bir çalışır işyerinin 130.000 TL gibi cüz‘i paraya neden devrolduğunu araştırırdım. Zira ayda 50.000 TL ciro yapan bir işyeri - burası 25 gün çalışır unutma - 3 ayda bu hava parasını çıkarır.
Bu işte kanımca bir kurgu hatası var.
Ancak her şeye rağmen işin aritmetiği uygunsa, bankalardan tüketici kredisi alabilirsin. Kuşkusuz bu işler için ya düzenli bir gelir ya da karşılık göstermek gerek, Doblo araç yetmez.
Durum bu...
Önce ve öncelikli bu işyerinin durumuna açıklık getir.
Bir de sorum olacak: Lokantacılık programcılığa benzemez, bilmediğin bir işin yükünü plandınız mı?
Benim de özetim bu...
Esenlik diliyorum.
 
16 Nisan 2017 tarihinde Mustafa Aktaş tarafından gönderildi

Yeni bir yazılım geliştirip kapsamlı bir alışveriş sitesi kurmayı düşünüyorum. ama maliyeti (site yazılımı,şirket kurulumu v.s) yaklaşık 50.000 tl civarında kosgeb' in desteğinden yararlanabiliyormuyum.Eğer yararlanabiliyorsam ne kadara kadar kredi alabilirim, nasıl başvuru yapabilirim bunun için yardımcı olup bilgi verebilir misiniz?
Cevap : Kosgeb girişimcilik desteği kapsamında yazılım giderleri desteklenmemektedir. bu destek kapsamında kuruluş masrafları en fazla 2.000 tl , makine akipman donanım giderleri en fazla 18.000 TL ile aylık 2.500 tl olmak üzere toplam 30.000 Tl de personel elektirik su telefon inter gibi giderler desteklenmektedir. Toplam 50.000 TL. hibe olarak. Site yazılımını kendi imkanlarınızla yaptırırırak geri kalan desteklerden yararlanabilirsiniz.

 •  
 • 14 Nisan 2017 tarihinde MURAT BAYAR tarafından gönderildi

  merhaba öncelikle kolay gelsin ve iyi çalışmalar benim şu anda gaziantepte çalışır durumda bi internet cafem var ve yeni bi işyeri açmak istiyorum halı yıkama fabrikası ortalama makinalar araba v.b. malzemeler için 200 bin tl civarı gidiyor bunun için kosgebin desteğinden yararlanabiliyormuyum acaba yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevap :
  Metehan bey merhaba,
  Bu destek kapsamında halı yıkama fabrikası kurulmasına kosgeb destek vermektedir. 200 bin tl maliyetin araçlar hariç makineler için olan maliyetlere 10.000 hibe yani geri ödemesiz destek , 70.000 tlye kadar da teminat mektubu karşılığı geri ödemeli destek kullanabilirsiniz. Fakat mevcut durumda iş yeriniz olduğu için şahıs işletmesi pozisyonunda ise bu mevcut iş yeriniz yeni bir iş yeri açsanız bile yeni bir vergi numarası çıkmayacağı için bu koşullarda destek alamazsınız. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak girişimcilik destek programı kapsamında yanınızda bir ortak ile adi ortaklık veya limited şirket statüsünde bir iş yeri açmanız kaydıyla girişimcilik deteğinden yararlanabilirsiniz…

 • 15 Mart 2017 tarihinde veysi kuzu tarafından

  mrb.ben kuru temizleme ve camaşırhane acmak istiyorum.kuru temizle maninalrı cok pahalı.ve kuru temizle olarak yeni teknoloji yeni geliştirilen makinalarla bu işi yapmak istiyorum acaba bunun için kosgebin ne gibi bir yardımı olur bana tşkr ederim…
  Cevap :
  Veysi bey merhaba,
  Kuru temizleme ve çamaşırhane işletmesi kosgeb tarafından desteklennen sektörler içerisinde yer almaktadır. Bu konuda yapmanız gereken öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak sertifika almaktır. Sonrasın iş planı hazırlayarak kosgebe destek başvurusunda bulunmanız gerekmekte. Bu şartları yerine getiriseniz makineler için 10.000 TL hibe 70.000 tl ye kadar da kredi kullanabilirsiniz.

 • 14 Mart 2017 tarihinde banu tarafından

  merhaba, çocukların doğumgünü kutlamaları için bir oyunevi-parti evi açmayı istiyorum. destek kapsamına giriyor mu diye sormak istiyorum. ayrıca işletme giderlerinden kira bedeli destek kapsamına giriyor mu? tşk

  Cevap :
  banu hanım belirttiğiniz iş fikri destek kapsamına girmektedir. Kira gideri desteklenmemektedir.

 • 6 Mart 2017 tarihinde zafer tarafından

  merhaba ben kocaeli gebzede kağıt koli fabrikası açmak istiyorum 1 usta ve 5 eleman çalıştırıp istihdam saglamak istiyorum kosgeb bana ne kadar kredi saglar ve şartlar nelerdir.

  Cevap :
  Zafer bey merhaba,
  Kosgeb desteğinden yararlanabilirsiniz bunun için iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 4 Mart 2017 tarihinde nuretin tarafından

  merhaba 18 yıldır lastik ve jant sökteründe çalışıyorum.bu konuda fazla gayet başarılı olduğumu düşünüyorum.serrvis ekipmanları ortalama 40000 tl tutmakta.acaba bunun için kosgebin ne gibi bir yardımı olur bana tşkr ederim…

  Cevap :
  Nurettin bey merhaba,
  Kosgeb girişimcilik desteğinden yararlanarak bu iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 1 Mart 2017 tarihinde ali varol tarafından

  mrb ben kobiye üye olmak ve kobinin bizlere sundugu desdeklerden faydalanmak istiyorum.işime yeni başliycam yenilikcilik faliyetlerim var bu tarim ve makinalariyla ilgili fakat sermayem yok ben nerden başliycam ve bana nasil bir destekte bulunursunuz..enkisa zamanda bana bir bilgi verirseniz sevinirim.tel.0532 720 24 66

  Cevap :
  Ali bey merhaba,
  Kosgeb desteğinden yararlanarak bahsettiğiniz işi kurabilirsiniz. Bunun için iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 16 Şubat 2017 tarihinde abdullah tarafından

  Sayın yetkili; Kosgeb veritabanına kayıtlı halı üretimi yapan bir firmam var. Halı üretimi ile alakalı yazılımı kosgeb desteği ile almak istiyorum yardımcı olur musunuz?

  Abdullah bey merhaba,
  Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için 533 733 16 20 nolu telefondan Ali Yücel beye ulaşabilir veya info@yagem.com.tr mail adresine kendi telefon numaranızı bel,irten bir mail gönderebilirsiniz.

 • 16 Şubat 2017 tarihinde Refik tarafından

  Sayın yetkili biz kosgeb üyesi 5 aylık bir işletmeyiz.Dondurulmuş gıda pazarlaması üzerine faaliyet göstermekteyiz.Su ürünleri işleme tesisi
  kurmak istiyoruz.Kosgeb in desteklerinden faydalanabilirmiyiz.Ayrıca bunun
  yöntemi nedir.İyi çalışmalar  

  Refik bey merhaba,
  Bu çapta bir proje için ancak ve ancak kosgebin iş birliği güç birliği destek programı destek bütçesi yeterli olacaktır. Bu destekten yararlanabilmeniz için bu yatırımı 5 tane bir yılını doldurmuş mali ve kurumsal açıdan kuvvetli firmaların bir araya gelerek gerçekleştirlmesi gerekmektedir. Bu şartlarda 250.000 TL geri ödemesiz hibe 500.000 TL ye kadar da sıfır faizli kredi kullanabilirsiniz.

  Saygılarımla…

 • 17 Şubat 2017 tarihinde Bülent tarafından

  Merhabalar ,
  Benim öğrenmek istediğim neden eğitim ve sağlık hizmetleri kosgeb kapsamı dışında kalmaktadır. ?
  Teşekkürler

  bülent bey merhaba,
  eğitim ve sağlık hizmetleri destek kapsamında yer almamaktadır…

 • 19 Şubat 2017 tarihinde Hüseyin İŞLEK tarafından

  Merhaba,
  Ben kiralık bir dükkanda bir cafe açmak istiyorum. açacağım dükkanın kira giderleri ve malzeme giderlerinin ne kadarı karşılanıyor. ve ben geri ödemesini ne kadar sürede ve ne kadar ücretlegeri ödeyeceğim.

  Cevap :

  Hüseyin bey merhaba ;
  Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 03 Mart 2017 tarihinde KIYMET AYDOĞMUŞ tarafından

  Merhaba, 2011 yılında girişimcilik destek programlarına katıldım.
  programınızı tamamlayarak sertifikamı aldım. Tekstil imalatı ve ihracatı yapıyorum. Kendi kesim hanemi,modelhanemi kurmak istiyorum. Kosgem’in sağlamış olduğu imkanlardan yararlanabilmek için firmamı kurduktan sonramı başvuruda bulunmam gerekiyor yoksa Kosgeb’in imkanlarından yararlanabilmek için ilk önce projeyi kosgebe teslim mi etmem gerekiyor.

  Cevap :
  Kıymet hanım merhaba,

  Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz iş yerinizi açarak sonrasında destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 04 Mart 2017 tarihinde MUHİTTİN ERTUĞRUL tarafından

  MERHABALAR.

  Can Ahşap mermer dekasrasyon adı altında işetmem var. şuanda da yaklaşık 1.500.000. tl civarında mutfak,banyo dolapları iç kapı vs.(500 daire) taahhütüm var. seri üretim yapabilmek için 2 adet CNC 2 adet vakum makinası yaptırıyorum. Kosgepten nasıl yararlanabilirim. Teşekkür ederim.

  Cevap :
  Kosgeb yeni dönem destekleri genellikle firmanın hedeflerine yönelik verimlilik ve kalite ağırlıklı projelerine yöneliktir. Faal firmalara büyük çapta makine teçhizat desteği desteği sadece iş birliği güç birliği destek programında 5 firmanın bir araya gelerek yapacakları ortak yatırımlarda verilebilmektedir. Sizin bahsettiğiniz gibi kendi işinize yönelik sadece makine alımını kapsayan bir projenin desteklenmesi mümkün değildir.

 • 05 Mart 2017 tarihinde Caner tarafından

  Merhaba Öncelikle Böyle Bir Forum Oluşturdugunuz İçin teşekkürlerimi İletirim Gümüş Ve Kuyumculuk Sektörüne girmek İstiyorum Bu Masrafları Kosgeb Karşılayıp karşılamadıgını Merak Ettim Bunu Haber Ederseniz sevinirim Mailimede Mesaj gelirse Sevinirim Çok Çok Teşekkür ederim İyi Çalışmalar…

  Cevap :
  Caner bey merhaba,
  Kuyumculuk sektörüde desteklenmektedir. İş yerinizi açarak kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için ;
  iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

  Bu destekler kapsamında hammadde ihtiyacı yani altın veya gümüş alımlarınızın desteklenmeyeceğini belirtmek isterim.

 • 05 Mart 2017 tarihinde ozgur tevı tarafından

  merhabalar ,ben tıcarı buzdolabı çerez ısıtıcı ımalatçısıyım ,kasap dolapları market buzdolabları acık sutlukler ,destek kapsamına gırıyormu ve ne kadar desteklıyo ne kadarı hıbe ,bırde ne yapmam gerekıyo,tesekkur ederım .maıl atarsanız sevnırım

  Cevap :
  Özgür bey merhaba,
  yapmış olduğunuz imalat türleri kosgebin destek kapsamına girmektedir.Bir kobi olarak yararlanabileceğiniz farklı kosgeb destek programları bulunmaktadır. Desteklerden yararlanabilmek için öncelikle http://www.kosgeb.gov.tr internet sitesi e-kobi kısmında bulunan linki tıklayarak gelen ekranda yeni üye kayıt kısmından veri tabanına kayıt işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Sonrasında yine http://www.kosgeb.gov.tr sitesinde yer alan destekler kısmını tıklayarak tüm destek programlarını inceleyebilir size fayda sağlayacağını düşündüğünüz destek programına başvuru yapabilirsiniz. 444 1 567 numaralı telefondan veya bulunduğunuz ilde yer alan kosgeb hizmet merkez müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Saygılarımla…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 05 Mart 2017 tarihinde ozgur tevı tarafından

  merhaba ben bır sey daha sormak ıstıyorum ortak bır dukkan acarsan neler gerekıyo

  Cevap :
  Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;
  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım
  Sertifikayı almaya hak kazanmak
  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak
  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt
  İş planı hazırlamak
  Kosgebe iş planını sunmak
  Kosgebin destek kararı alması
  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak
  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak
  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak
  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi
  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

 • 07 Mart 2017 tarihinde Servet umut akbulut tarafından

  Merhaba iyi calismalar Ben eskisehir Teksan Sanayi sitesinde Bir boya Imalathanesi acmak istiyorum Bunun icin destege ihtiyacim var Kosgebden ne sekilde faydalana bilirim. Imalat icin gerekli ham madde ve makinalar icin nasil destek alabilirim. Yada kosgep bu konuda bana destek verebilirmi ?

  Simdiden cok tesekkurler Bu arada yasim 21 ve ilk deneyimim olacak

  Cevap :
  Servet bey merhaba, belirtiğiniz iş fikri desteklenen sektörler içerisinde yer almaktadır.
  Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 07 Mart 2017 tarihinde Özlem tarafından

  Bitkisel gıda takviyesi üretip pazarlamak istiyorum.Destek kapsamına giriyor mu?

  Cevap :

  Özlem hanım merhaba,
  bitkisel gıda takviyesi üretimi destek kapsamına girmektedir.

 • 12 Mart 2017 tarihinde birol tarafından

  oto yıkama bu kapsama giriyormu

  Cevap :

  Birol bey merhaba,
  oto yıkama da bu kapsama girmektedir.

 • 5 Şubat 2017 tarihinde muhammed tarafından

  merhaba kolay gelsin ben kanarya muhabbet kuşu üretimini yapıp bir dükkan açıp satışını da yapöak istiyorum kosgeb destek veriyor mu acaba.
  CEVAP :
  Muhammed bey merhaba,
  Kosgeb hayvansal üretime destek vermez. Yani kuşların üretimi için destek almazsınız fakat satışı konusunda destek alabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 3 Şubat 2016 tarihinde Aycan tarafından

  Merhaba,
  Şuan hali hazırda turizm şirketim var ve kendi araçlarımla personel taşımacılığı yapıyorum. Kosgeb desteğiyle veya kredisiyle yeni bir servis aracı alabilir miyim?
  İyi çalışmalar.

  Cevap :
  Aycan bey merhaba,
  Kosgeb taşıt alımına destek vermemektedir.

 • 30 Ocak 2016 tarihinde tayfun çiçek tarafından

  slm benkarayolu taşımacılıgı olarak ögrenci servisi ve diger alanlarda servis yapmak istiyorum ama hiç sermayem yok araba ve plaka işlemlerine 20bin tl yetiyor kosgep in 27binlik desteginden yararlanmak istiyorum mümkünmü acaba.

  Cevap:
  Tayfun bey merhaba,
  Taşıt aracı alımları desteklenmemektedir.

  Saygılarımla…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 30 Ocak 2016 tarihinde serkan tarafından

  merhaba
  toz boya tesisi kurmak istiyorm destek programından faydalanmak için şartlar nelerdir ?

  Cevap :

  Serkan bey merhaba,
  desteklerden yararlanmanın şartları önce uygulamalı girişimcilik eğitimine yararlanarak sertifikayı almaya hak kazanmak , sonra yeni bir iş yeri açmak , kosgeb veritabanına kayıt olmak ve en son olarak iş planınızı hazırlayarak kosgebe sunmaktır.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 28 Ocak 2016 tarihinde gülcan tarafından

  merhaba,
  82 yılından bu yana elektronik sektörünün öncü firmalarından biriyiz

  1-kira desteği ala biliyor muyuz?
  2-personel giderleri konusunda destek ala biliyor muyuz?
  3-yurtdışı ve yurt içi (şehir dışı seyahatleri) konularında da destek ala biliyormuyuz?

  Cevap :

  Kira desteği haricinde lisans mezunu en fazla 1 ay önce işe aldığınız personel ve meslek odaları, stk lar tarafından düzenlenen en az 10 firmanın birlikte katılacağı yurt dışı seyahatleri için destek alabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

  teşekkürler,

 • 25 Ocak 2016 tarihinde tuba kurtuluş tarafından

  merhaba Ben evimde butik pastacılık yapmak istiyorum.bunun için ekipmana ve internet satışı için siteye ihtiyacım var.destek kapsamına giriyor mu,nasıl faydalanabilirim.teşekkürler,kolay gelsin…
  CEVAP :
  Tuba hanım bahsettiğiniz konu desteklenen faaliyetler içerisindedir ama evinizde yapmanız sorun yaratır mı onu bilemiyorum sonuç olarak desteklerden yararlanabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekmekte. Diğer sorunuza geline makine ekipman ihtiyacını karşılayabilirsiniz ama internet sitesine destek verilmemektedir. Desteklerden nasıl faydalanabileceğiniz konusuna gelirsek öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak sonrasında iş yerinizi resmi olarak açarak ve iş planınızı hazırlayarak destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 25 Ocak 2016 tarihinde Hasan Hüseyin Pelit tarafından

  merhabalar ben 3 ay önce mobilya ve hazır mutfak atölyesi açtım vergi dairesine üye oldum bağkurumuda yatırıyorum.istenilen belgelerle başvurduğumda kosgeb ten faydalanabilirmiyim….

  Hasan bey merhaba,
  Kurulu bir iş yeriniz olduğunuz için sadece Girişimcilik destek programından yararlanamazsınız. Bunun haricinde tüm desteklerden yararlanabilirsiniz.

 • 24 Ocak 2016 tarihinde Yunus Yavuz tarafından

  İyi Günler.Ben şuanda Kosgeb girişimcilik egitimi alıyorum.Eğitimim yaklaşık bir ay sonra bitecek.Bir yazılım şirketi kurmak istiyorum.Şuan üniversite ögrencisiyim Bu şirketi üniversite ögrencisiyken kurabiliyor muyum?Bir şey daha sormak istiyorum izninizle; Benim hiçbir özsermayem yok.KOSGEB hibesinden yararlanabilmek için önce kendi kaynaklarımdan harcamam gerekiyor sanırım.Bu finansal desteği nasıl saglayabilirim?Bankadan Kredi çekmek dışında bir opsiyonum var mı acaba?
  Çok teşekkür ediyorum…

  CEVAP :
  Şirketinizi üniversite öğrencisi ikende kurmanızda hukuki açıdan kosgeb mevzuaatları açısından bir sakınca bulunmamaktadır. Destek ödemeleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi desteğe konu makine teçhizat donanımlara ait kdv dahil tutarın tamamını siz satıcıya ödersiniz kosgeb destek oranı kadar olan tutarı sizin hesabınıza yatırır, ikincisi ise destek talep edeceğiniz ürünlerin kosgebin destek tutarının haricinde kalan kısmını ve kdv sini satıcıya siz ödersiniz kalan kısmı yani kosgebin destekleyeceği tutarı kosgeb satıcının hesabına öder. Bunun haricinde başka bir alternatif yöntem yoktur. Mutlaka ve mutlaka belli bir özsermaye ile başlamanız gerekmektedir.

 • 22 Ocak 2016 tarihinde sezgin arıkan tarafından

  iyi günler.2 iş yerim var damlama sulama iç yapı malz.hırdavat nalburiye el aletleri perakende satış üzerine…damlama sulama iş yerim ayrı vergi levhası kendi adıma.mini ekskavatör almak istiyorum buna kosgeb desteği var mı?ve nasıl yararlanabilirim..yada genel olarak kosgeb ten nasıl bir destek alabilirim..yardımcı olursanız sevinirim…

 • 20 Ocak 2016 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Sezgin bey merhaba,
  Ekskavatör almak için kosgeb desteklerinden malesef yararlanamazsınız.

 • 20 Ocak 2016 tarihinde yunus emre hacıislamoğlu tarafından

  DESTEK KREDİSİNDE BİRLEŞMESİ GEREKEN 5 FİRMANIN ŞAHIS ŞİRKETİ OLMASI BİR SORUN TEŞKİL EDİYOR MU?
  Cevap : Yunus bey merhaba,
  iş birliği güç birliği destek programında bir araya gelecek işletmelerin hukuki statüsünün bir önemi yoktur şahıs işletmeleride bir araya gelerek bu destek programından yararlanabilmektedir. Aranan şart bu beş firmanın tanesinin aynı sektörde yer alması ve nace kodlarının bir birini tutması diğer iki firmanın ise ilgili sektörlerde yer alaması gerekir. Bir diğer şart ise bir araya gelen firmaların her birinin kuruluş tarihi üzerinden en az yıl geçmiş olmalıdır.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 18 Ocak 2016 tarihinde aydın özer tarafından

  ben internet cafe actım. açalı 1 ay oldu (3 mayıs 2012) ama halen daha eksiklerim var bunun için kredi kullanmak ıstıyorum nasıl yapabilir. yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla,

  Cevap :
  Aydın bey merhaba,
  Kosgeb girişimcilik desteğinden yararlanabilmek için iş yerinizi açmadan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak sertifikanızı almanız sonrasın iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İş yerinizi açmış olduğunuz için bu destek programından yararlanamazsınız.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 17 Ocak 2016 tarihinde hakan özdoğan tarafından

  Bir enerji şirketinde çalışıyorum elektrik enerjisi üretmek istiyorum hes yada res yapımında kosgeb desteği varmı bu destekler nelerdir?

  Cevap :

  Hakan bey merhaba,
  Bahsettiğiniz yatırımlar büyük çaplı yatırımlar olduğu için kosgeb desteklerinden yararlanmak pekde faydalı olmayacaktır. Yatırım teşviklerinden yararlanmak daha cazip olur düşüncesindeyim .

  Saygılarımla…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 17 Ocak 2016 tarihinde ahmet yilmaz tarafından

  sayin yetkili oncelikle. hrrkese cevap yazmanizdan dolayi saygiyi cok hakedeyorsunuz ben ozurluyum %55 raporum var kendime giyim uzerine butik acmak istiyorum fakat nakitim yok kosgeb in engelliler icin bir destek programi varmi ne yapmam lazim cok tesekurler hayirli gunler

  Cevap :

  Ahmet bey merhaba,

  Kosgeb girişimcilik destek programı kapsamında özürlü vatandaşlarımız destek oranı avantajı ile be destekten yararlanabilmektedir. Bay girişimciler için 1. ve 2. bölgede destek oranı %60 iken özürlü olunması durmunda bu %70, 3.ve 4. bölgede destek oranı %70 iken özürlü olunması durumunda bu %80 olarak uygulanmaktadır. Fakat özellikle şunu belirtmek isterimki ksogeb destekleri harcama endekslidir. Destekleme süreci başladıktan sonra kosgeb tarafından önceden uygun bulunan harcamalarınız üzerinden yukarıda belirttiğim oranlar itibariyle size destek ödemesi yapılmaktadır. Bu destekten yararlanarak işinizi açabilmeniz için mutlaka bir miktar sermaye ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Destekle ilgili bilgi edinmek için araşatırmalara devam etmenizi rica eder saygılar sunarım…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 15 Ocak 2016 tarihinde adnan bilgiç tarafından

  ben üniversiteyi bitireli 7 yıl oldu ve hala işsizim. ithalat- ihracat üzerine ticaret yapmak istiyorum. kosgebten nasıl faydalanabilirim? teşekkürler

  CEVAP :Linki incelemenizi tavsiye ederim.

 • 12 Ocak 2016 tarihinde Sinan Aydos tarafından

  Merhabalar,

  Girişimcilik sertifikasını almadan hemen önce kurmuş olsam şirketimi ve sonrasında kosgebe kuruluş masraflarını faturalasam oluyor mu acaba ? Yoksa İlk önce sertifikayı alıp destek başvurusu yapıp sonra mı şirket kurulumuna gitmeliyim ?

  Teşekkürler.

  Cevap :
  Önce sertifika , sonra şirket kurulumu , sonra destek başvurusu

 • 11 Ocak 2016 tarihinde Günay Ertemgil tarafından

  Bir sorum var girişimcilik destek programından faydalanmak için önce eğitim alacağız, sonra işletmeyi açacağız ve Kosgeb e başvuruda bulunacağız. Başvurumuz kabul edilirse ne ala, kabul edilmediğinde sermayemiz de yoksa ne yapacağız? Bu sıralamada bir hata yok mu, yada mantığı nedir?
  Teşekkürler
  Günay Ertemgil

  Cevap :
  Süreç yukarıda sizinde belirttiğiniz gibi gelişmektedir. Bu desteğin amacı hiç sermayesi olmayan kişilerin iş yeri açmasını sağlamak değildir. Yeni açılan iş yerlerinin %80 nı ilk beş yıl içerisinde geri kapanmaktadır. Bu desteğin amacı yeni açılan işletmelerin ilk yıllarında yani kuluçka döneminde ayakta kalmasını sağlamaktır. Bilindiği üzere bir iş yerinin açılması için başlangıçta sabit bir yatırım harcaması gerekmektedir. İşte bu desteğin amacı bu dönemde yapılan harcamaların bir kısmının destek oranı doğrultusunda girişimciye geri dönmesini sağlamaktır. Ayrıca iş yerinin açılarak işletme döneminin başlaması ile gerçekleşecek yıllık işletme giderlerinin de (kira,personel,elektrik,su ve iletişim gibi) 12.000 TL’ye kadar desteklenmesi ile girişimcilerin nispeten rahatlatılması amaçlanmaktadır. Kamuoyunda algılandığı gibi hiç sermayesi olmayanların iş yeri açmasına yönelik bir destek olması durumunda ülke nüfusunun tamamının kendi işini kurma potansiyeli olurdu ki bu hiç mantıklı bir durum değildir. Ayrıca hiç sermayesi olmayana destek verilmesi piyasa koşullarında rekabetin eşitliği ilkesine aykırı bir durum oluştururdu. Bunları göz önüne alarak bu destek programını değerlendirmenizi rica ederim.

 • 15 Ocak 2016 tarihinde Yakup YILDIRIM tarafından

  Sayın yetkili ben internet kafe açmak istiyorum. Daha önce yani 2 ay önce Kosgeb Müşteri Hiz. aradığımda açabilirsiniz demişti ama şimdi kosgeb desteklemiyor diyorlar.Açabilirmiyim veya devralabilirmiyim eğer açarsam veya devralırsam nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  Cevap :

  Malesef bu konu hakkında destek alamazsınız.

 • 21 Kasım 2012 tarihinde VEDAT ŞANLI tarafından

  slm ben yer kiralayı restorant açmayı düşünüyorum bu tür yatırımlara destekleme ala biliyormuyuz bu konuda yardımcı olursanız sewinirim saygılarımla.

  Cevap :

  Vedat bey merhaba,
  Restoran faaliyetleri kosgeb tarafından desteklenen iş fikirleri arasında yer almaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak sonrasında işinizi kurabilir ve destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • 24 Kasım 2012 tarihinde HÜSEYİN KÖK tarafından

  İYİ GÜNLER.BEN OTO YIKAMA VE OTO KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK İSTİYORUM.BU İMKANLARDAN FAYDALANABİLMEK İÇİN İŞYERİNİ SIFIRDAN MI AÇMAK GEREKİYOR YOKSA HAZIR BİR OTO YIKAMA DÜKKANINI DEVİR ALABİLİRMİYİM.SAYGILARIMLA…

  Cevap :

  Hüseyin bey merhaba,
  Devir almanızı tavsiye etmem , çünkü destek istenek makine ekipmanların en fazla 3 yaşında olması gerekmektedir ve bu şekilde ikinci el ürüne destek istediğinizde yaşının ispatlanması gerekmektedir. Bunun yerine kendi iş planınızı oluşturarak planınız doğrultusunda yeni makine ekipmanlarla böyle bir girişimde bulunmanız sizin faydanıza olacaktır.

 • 06 Aralık 2012 tarihinde meryem erdogan tarafından

  slm üniversitede 2012 yeni girişimci sertifikasını Hatayda aldım .cilt bakım salonu açmak istiyorum.Ama 15 bin sermayem var babamın adına kredi çekecegim.Yapacagım harcamaya göre makina paralarının kendi payıma düşenini verdigim zaman hesaplar tutuyor ..makina alıp parasını biz ödedikten sonra mı kosgeb veriyor.yoksa biz payımıza düşeni kosgeb ‘te destek miktarını ödüyor mu? Kira parası destek kapsamına giriyor mu ? teşekkürler.

  Cevap :
  Merhabalar,
  Siz kendi payınıza düşen katkı tutarını yani destek oranı kalan kısım ve kdv yi öderseniz kosgebin destek vereceği tutarın tedarikçiye sizin namınıza ödenmesini sağlayabilirsiniz. Kira da işletme giderleri kapsamında desteklenmektedir.

 • 08 Aralık 2012 tarihinde ebru erken tarafından

  Merhabalar,
  Öncelikle kimseyi cevapsız bırakmayıp destek beklentilerine yol gösterdiğiniz için teşekkürler. Ben işletmemi büyütmek istiyorum ve mevcut makinelerime birkaç yeni makine ekleyerek ihracatımı geliştirmek çabasındayım. Şu anda yemek tuzu paketleme ve paletleme makinelerim var ve ben tablet tuz makinesi de almak istiyorum. KOSGEB den yararlanabilir miyim, yoksa DTM ye mi başvurmalıyım? Prosedür nedir? Nerden başlamalıyım? Neler hazırlamalıyım?
  Şimdiden çok teşekkür ederim
  Saygılar

  Cevap :
  Kosgebin destekleri yeni açılan işletmeler hariç pekde makine ekipman ihtiyacını karşılamaya yönelik değildir. Belirli bir kısım Makine ekipman ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=3 ve http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=7 linkinden bilgi edinebilirsiniz.

 • 09 Aralık 2012 tarihinde adem selvi tarafından

  merhabalar ben halı yıkama sektöründe faaliyet gösteriyorum şu an ortalama 60 000 tl değerinde makine ve teçhizata sahibim ancak işimi dahada ileriye götürmek istiyorum daha çok makine ve istihdam sağlamak reklam tanıtım ve kalite belgeleri almak istyiyorum bunun için izlemem gereken yol nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

  Cevap :

  Kobi proje destek programını incelemenizi ve bu konuda bilgilenmenizi tavsiye ederim.

  http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=3

 • 10 Aralık 2012 tarihinde İSMAİL ŞAHİN tarafından

  Merhabalar. Ben Grafik tasarım & Baskı çözümleri ile ilgili bir dükkan açmak istiyorum. Bunu iki kişi açacağız. ayrı ayrı yararlana biliyormuyuz yoksa ortak olcağımız için farklı bir uygulama mı var. bilgilendirseniz sevinirim. kolay gelsin.

  Cevap :

  Ayrı ayrı yararlanamazsınız. Girişimcilik destek programı kapsamında Her bir işletme tek bir kişi üzerinden bir kereye mahsus desteklenir.

 • 13 Aralık 2012 tarihinde Bekir Demir tarafından

  Merhaba Benim internet cafem var ben biliğisayarlarımı değitirmek istiyorum bunu kobi destekliyormu desteklemiyormu bilmiyorum ama yeni cafede acabilirim ayrıca cafe eşimin üstüne bayan onunda bi etkisi olurmu birisi bana bi yardımcı olursa sevinirim bu form çok güzel miş ne güze insanlar yazıyor cevaplıyorlar gayet guzel kim yaptıysa tşk.ler kolay gelsin arkadaşlar 0542 736 87 40 caldırın ben ararım :D

  Cevap :

  İnternet cafe faaliyetleri malesef desteklenmemektedir.

 • 14 Aralık 2012 tarihinde Gokhan zeybek tarafından

  Merhaba .. oto kuaforu acmak istiyorum koskep kapsayan sektorlere baktim oto kuaforu yer akmiyo ama kuafor seklinde yer almakta koskep oto kuaforu nu karsiliyormu

  Cevap :
  Oto kuaförlüğü faaliyet tanımlarında araba yağlama yıkama diye geçmekte olup faaliyet kodu 45.20 dir ve desteklenen sektörler arasındadır.

 • 14 Aralık 2012 tarihinde İBRAHİM SEÇİLMİŞ tarafından

  iyigünler projem ve kurmak istediğim iş için yaklaşık 100 bin dolar gerekiyor medikal bir cihazı seri üretime geçirebi,lmek için imaltını ve pazarına hakim olacagım önemli bir ihtiyac olucağı için..bu pazara hakim olacaktır tek olucak çünkü..geliştirilmiş fikir sahibiyim patent için müracatını yaptım onaylanan bu ürünün..seri imalatını yapıp türkiye avrupa ve arap ülkelerine yönelik çok büyük kapsamı olan bir çalışma…ilginize lütfen hangi yolu izlemem gerekiyor bilgilerinize..ibrahim secilmiş..mail..:missionhair@hotmail.com..

  Cevap :
  İbrahim bey merhaba ,
  Kosgebin arge inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programlarını incelemenizi tavsiye ederim. Bu desteklerin uygulama esaslarını http://www.kosgeb.gov.tr sitesinde destekler kısmını tıklayarak ilgili desteğin linkinden ulaşabilirsiniz.

 • 18 Aralık 2012 tarihinde murat yörük tarafından

  ben internet cafe ve playstation salonu işletmecisiyim dükkanımı acalı 9 ay oldu vergi levham herşeyim var fakat yeni bi işyeri açmayı planlıyorum oto yıkama halı yıkama veya fastfood&cafe tarzı bi yer kosgebden nasıl faydalanabilirim neler yapmam gerekli kursa nasıl giderm ne zaman açılır nerde olur geniş bi şekilde aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  Cevap : İnternet cafe playstation işi destek kapsamında değildir. halı yıkama veya fast food desteklenir fakat mevcut durumda vergi lehvanızın olması sorun yaratır. Eğitimden sonra Ya bir limited şirket açmanız veya iş yerinizi resmen kapatıp 6 ay sonrasında halı yıkama, fast food üzerine yeni bir iş yeri kurmanız gerekmektedir.

 • 18 Aralık 2012 tarihinde ÖZGÜR SEZEN tarafından

  merhabalar çok çok kolay gelsin.

  biz arkadaşımla beraber sigorta acentesi açmak istiyoruz. bununla ilgili demirbaş yardımı yada benzeri yardımlar alabilirmiyiz.

  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap :
  Sigorta acentalığı faaliyetleri destek kapsamına girmemektedir.

 • 20 Aralık 2012 tarihinde orhan mollaibrahimoğlu tarafından

  1992 yilindan buyana kosgebe bağli bir kobıyım bugüne kadar kosgebın yapmış olduğu kobı desteklerinden faydalanamadik.bizde faydalanmak istıyoruz ne yapabılırız.

  Cevap :
  Henüz yeni ilgilenme aşamasındasınız. http://www.kosgeb.gov.tr sitesinde destekler kısmını ve bu kısımda yer alan destek programlarının uygulama esaslarını sıkılmadan okumanızı tavsiye ederim.

 • 20 Aralık 2012 tarihinde murat özalp tarafından

  mrb ben girişimcilik kursunu kazandım bir restuarnt açmayı düşünüyorum ve en az 5kişi istihdam edicem. projeyi hazırlarken danışman şirketler siz hazırlarsanız alamazsınız bizim hazırlayacağımız dosya ile alabilirsiniz diyor .ayrıca 300 tlye kadar da belge hazırlama için para istiyorlar güvenilirliği varmı bu şirketlerin.

  cevap :
  İş planınızı bir danışman firmaya hazırlatmaz iseniz destek almazsınız düşüncesi kesinlikle doğru değildir. Sizde uygulamalı girişimcilik eğitiminde öğrendiğiniz bilgilerle iş planınızı hazırlayabilirsiniz ve uygun bir şekilde hazırlarsanız destek almanızda bir sakınca olmaz. Yukarıda bahsettiğiniz söylem tamamen danışmanlık firmalarının bir pazarlama taktiğidir. Çalışacağınız danışmanlık firmasının referanslarını mutlaka kontrol edin. Her söylenene inanmayın, bu desteğin uygulama makamı kosgebdir. Kafanıza takılan bir sorun olursa başka kimseye güvenmeksizin kosgeb hizmet merkez müdürlüklerinden bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Ayrıca şunu belirtmek isterimki iş planı hazırlıyoruz önden belli bir miktar ücret gönderin diyen her firmaya itibar etmeyiniz. Bu hususta bir takım mağduriyetler yaşandığını malesef sıkça duyuyoruz.

 • 21 Aralık 2012 tarihinde Ersoy Topal tarafından

  Merhaba. Bizim metallerin işlenmesi(lazer kesim, freze, torna, kaynak) üzerine bir ltd.şti.miz var.Tüm bunları yapacak makinamız var, ancak abkant büküm makinası almak istiyorum.Bunun için herhangi bir destek alabilirmiyim? Sıfırı 92.000 TL+KDV.

  Cevap : Kosgeb destek programlarından girişimcilik desteği yeni açılan işletmelere destek vermek içindir. Mevcut işletmelerin sadece makine ekipman ihtiyaçlarını karşılayacak destek programı mevcut değildir.

 • 23 Aralık 2012 tarihinde Atilla Güngör tarafından

  merhabalar öncelikle bizim gibi bu konularda bilgisi olmayan insanları bilinclendirdiginiz için teşekür ederim ben istanbul pendikte oturan bir vatandaşım türktelekom şirketinde sgk lı olarak çalışmaktayım halı yıkama üzerine bir yer açmak istiyorum benim sgk lı olarak çalışmam bu destegi almama engelmi gene işimde çalışarak bu destegi alıp halı yıkama yeri açabilirm ? cevaplarınız için şimdiden teşekktr ederim.

  Cevap :
  Sigortalı olarak bir yerde çalışyor olmanız bu destekten yararlanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bildiğiniz üzere mevcut ticari yasalarda sigortalı çalışanlarda kendilerine ait iş yeri açabilmekte ve/veya ticari şirketlere ortak olabilmektedir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken iki husus vardır. Birincisi destek yararlanmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almanız gerektiğinden mevcut durumda sigortalı olduğunuz için sertifika eğitimlerini düzenleyen kuruluşlardan sadece işkurun sizi kursiyer olarak kabul etmeyeceği, diğer kurum kuruluşlar içinse bu durumun engel oluşturmayacağı, ikincisi ise eğitimi tamamlayarak sertifikayı aldıktan sonra iş yerinizi açtıktan sonra destek başvurusunda bulunabilmek için kosgeb veritabanı kayıt işlemlerini gerçekleştirmeden önce en az bir tane sgk lı personel istihdam etmeniz gerekeceğidir. Halı yıkama iş fikrinin de desteklenen sektörler içerisinde olduğunu da belirtmek isterim.

 • 25 Ocak 2013 tarihinde özgür AKBULUT tarafından

  SLM
  BENİM KARTEPEDE BUYUK ÇAPLI KAYAK MALZEMELERİ KIRALAMA VE SATIŞ MAGAZAM VAR ELIMDE 4 KATLI BIR APARTMANIM VAR BUNU OTELE CEVIRMEK ISTIYORUM ACABA BUNUN ICIN KOSGEB DESTEK ALMA SANSIM VAR MI ACABA.

  cevap :

  Merhabalar,
  Kosgeb girişimcilik destek programı limitleri otel işletmesi açılması için yeterli gelmez. Bu konuda turizm yatırım teşviklerini araştırmanızı öneririm.

 • 26 Ocak 2013 tarihinde kenan halil tarafından

  merhabalar benim 2 yıldır vergi levham var kafe işletmecisiyim yanlız işimi büyütmek istiyorum yani daha kapsamlı çalışmak istiyorum ben yeni bir girişimci olarak değil hali hazırda bır ısletmecı olarak kobıden faydalanarak gerı odemesı dusuk faızde yada uzun vadelı kredı talep edebılır mıyım ve sıgortalı çalışan sayısını arttıracagımdan dolayı usta ogretıcılık belgesı ascılık belgesı binumum bu belgelerden hangılerıne ıhtıyacım var benı bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum ilginize tessekkurler.

  Cevap :

  Malesef şu anda mevcut faaliyette olan işletmelere yönelik direk kredi desteği bulunmamaktadır.

 • 27 Ocak 2013 tarihinde erhan tenekeci tarafından

  merhabalar
  ben mimari maket atölyesi kurmak istiyorum. bunun oratalama 35000 ile 45000 tl arasında bi nakte ihtiyacım var. burada 4 kişiye kadar eleman çalıştıracağım ilk etapta. benim şuan kosgebin verdiği sertifika programına katılma gibi bir şansım bulunmuyor. ben kosgebten nasıl kredi alabilirim. yani kosgebten bu konuda destek alabilir miyim…he ayrıca benim bijuteri dükkanım var kosgebten kredi almak için başvuruda bulundugumda sıkıntı olur mu yada ne yapmam gerekli.şimdiden teşekkürler.

  Cevap :

  Mevcut durumda şahıs firması sahibi olanlar yine şahıs firması olarak başka bir sektörde yeni bir işletme açsada girişimcilik desteği alamazlar. Ayrıca girişimcilik desteğinden yararlanabilmek için kesinlikle uygulamalı girişimcilik desteğine katılarak sertifika almaktadır.

  Saygılarımla…

 • 28 Ocak 2013 tarihinde ömer ertufan tarafından

  merhaba iyi çalışmalar: ben karaman’ da esnafım. daha önce koskeb aracılığı için geri ödemeli faizsiz 50 000 tl aldım ve taksitlerimi ödedim bitti. şu anda işleri büyütmek için farklı sektörlere el atmak istiyorum. düğün salonu açmak istiyorum yada büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum . bunun için nasıl bir destek alabilirim. teşekkür ederim..

  cevap :

  Belirttiğiniz faaliyetler için kosgeb den destek alamazsınız.

 • 31 Ocak 2013 tarihinde ışıl tekin tarafından

  merhaba ben merkezi bir yerde gıda yada bijüteri sektöründe iş kurmak istiyorum…başka bir firmanın bayisi olmak istiyorum..yine de kosgebten yararlanabilirmiyim.şimdiden teşekkürler.

  cevap :

  Vergi lehvası ve oda kaydı adınıza olursa yararlanabilirsiniz.

 • 02 Şubat 2013 tarihinde semra avdal tarafından

  Ben üniversite mezunuyum ve 35 yaşındayım.Atananamadığım için tekstil üzerine bir dükkan açtım ama maddi olarak altından kalkamıyorum.İşyerini açalı 7 ay oldu.Üniversite mezunlarına ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık haberleri ne kadar doğru? iş yerini açmadan önce kosgep,işgem,mikrokredi,doğaka ile de görüştüm ama en sonunda bir vatandaş olarak yapayalnızız.destek,kredi,hibe için bana uygun bir yol var mı?Yol gösterirseniz minnettar kalırım.Teşekkürler.

  Cevap :

  Semra hanım merhaba,

  Malesef iş yerinizi açtıktan sonra kosgeb girişimcilik destek programından yararlanamazsınız.

  Saygılarımla…

 • 03 Şubat 2013 tarihinde Emre Gökçe tarafından

  Merhaba.ben bir oto boyama yeri acmak istiyorum ve ilk deneyimim olacak.ama KOSGEB in proje kabul edildikten sonra kesin para verip vermediği yönünde değişik açıklamalar var.bu konu da bilgilendirirseniz cok sevinirim.simdiden teşekkürler.

  Cevap :

  Uygulama esaslarına riayet ederek hareket ettiğiniz ve destek verilen kalemlerle ilgili fatura veya fatura yerine geçen belge ve ödeme dekontlarını ibraz ettiğiniz sürece destek ödemesi almanızda kesinlikle bir sorun çıkmayacaktır.

 • 05 Şubat 2013 tarihinde KENAN DURAN tarafından

  Merhaba lastik jant sektöründe yıllardır calışan bir elemanım kendi iş yerimi kurmak istiyorum kosgeb den yararlana bilme şansım var mıdır varsa nasıl yardımcı olabilirsniz teşekkürler.

  cevap :

  Belirttiğiniz konu hakkında destek alabilirsiniz. Size yardımcı olabilmemiz için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak sertifika almanız gerekmektedir. Sonrasında biz size iş planı hazırlama destek süreci için danışmanlık hizmeti verebiliriz.

 • 05 Şubat 2013 tarihinde ayhan yasa tarafından

  slm iyi çalışmalar.Ben beyaz et süt ürünleri sarküteri açmak istiyorum.Bu 27.00 hibeden yararlanabilirmiym.böyle bi olasılık varsa vakit kaybetmeden yapmak istiyorumm teşekkür ederim.

  cevap :

  Evet , yararlanabilirsiniz. ayrıca destek üst limiti 27.000 TL’den 30.000 TL’ye çıkarılmıştır.

 • 06 Şubat 2013 tarihinde sedat tekin tarafından

  merhabalar yeni girişimcilik eğitimine başlıyacağım benim sorum bu eğitimi bitirdikten sonra yeni iş yeri değilde kosgebe üye bir şirkete ortak olursam desteklerden ortak olduğum şirket ile yararlanabilirmiyim.

  Cevap :

  Hayır , kesinlikle yararlanamazsınız.

 • 06 Şubat 2013 tarihinde CESUR ŞENOL tarafından

  Oncelıkle herkeze slm olsun. ben yenı bır ısletme kurmak ıstıyorum. hedefim de internet cafe yada PlayStation cafe kurmak. bunun için kosgebten destek alabilir miyim alırsam nasıl bir yol izlemeliyim. cevabınızı gmail adresime yollarsanız sevinirim.

  Cevap :

  Merhabalar,
  Malesef kosgeb internet cafe ve playstation salonu faaliyetlerini desteklememektedir.

 • 06 Şubat 2013 tarihinde sebahattin özdemir tarafından

  Merhaba, ben engelli bir vatandaşım KOSGEB’ in girişimcilik eğitimine katılıp hibe ve kredilerden faydalanmak istiyorum. Ben akupil bayiliği almal istiyorum (Pil ve akü yenileme satış vs.) bu destek kapsamına giriyormu. Ayrıca engellilere nasıl yardımcı oluyorsunuz.

  Cevap :

  Merhabalar ,
  Kosgeb girişimcilik destek programı kapsamında engelli vatandaşlarımızı %10 daha fazla bir oran ile desteklemektedir. Diğer tüm hususlar için aynı koşullar geçerlidir. Size aşağıda belirttiğim linkeleri incelemenizi tavsiye ederim.

  http://www.kosgebdestekleri.org/girisimcilik-desteginden-yararlanmak-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerek/

  2010 yılı yaz aylarında Kosgeb’in uygulamaya başladığı yeni dönem desteklerden kamuoyunca en çok ilgi gören destek programının “Girişimcilik Destek Programı” olduğunu rahatça söylebiliriz.
  Destek programının ilk açıklandığı günlerde basında çıkan kısa bilgiler içeren haberler yüzünden bu destekle ilgili Kosgeb yeni iş kuran herkese 27.000 TL hibe para ve dilediği gibi kullanacağı 70.000 TL faizsiz kredi dağıtıyor şeklinde bir algı oluşmuştu. Fakat destek programı uygulanmaya başlanıp belli bir süre geçmesinden sonra Kosgeb’in destek koşulları kamuoyunca doğru bir şekilde algılanmaya başlanmıştır. Kosgeb desteklerinin harcama endeksli olduğu, yani destek alan girişimcinin öncelikle ilgili giderlerin ödemesini yapması gerektiği, sonrasında belli oranda destek ödemesi yapıldığı unutulmamalıdır.
  2012 yılı Ağustos ayına gelindiğinde destek uygulama esaslarında yapılan değişiklik ile geri ödemesiz destek üst limiti 30.000 TL’ye çıkarılmıştır. 30.000 TL’ye kadar olan bu desteğin dağılımı 3.000 TL kuruluş dönemi giderleri, 15.000 TL’ye kadar kuruluş dönemi makine ekipman büro ofis donanım ve yazılım giderleri, 12.000 TL’ye kadar da kira, elektrik, su, yakıt(üretim makinelerinin kullandığı yakıtlar ısınma, ulaşım v.s gibi amaçlar hariç), personel ve iletişim harcamalarını içeren işletme giderleri şeklindedir.
  Kısaca girişimci desteğinden kimlerin ne şekilde yararlanabileceğini anlatmaya çalışacak olursak;
  Yeni bir iş kuracak kişiler işkur, kosgeb, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından düzenlenen girşimci eğitimi programlarına katılarak, girşimci eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıklarına dair sertifikalarını alarak bu destekten yararlanabilirler. Bu eğitim programlarının ne zaman ve hangi kuruluş tarafından düzenleneceğine dair bilgilere internet arama motorlarında (google, yahoo v.s.) araştırma yaparak veya Kosgeb hizmet merkez müdürlüklerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.
  Girişimci sertifikasını alan bir kişi Kosgeb’in girişimci desteğinden faydalanabilmek için bu aşamadan sonra ne yapmalıdır ?
  Burada yapılacak ilk şey kurulacak işin faaliyet konusunun Kosgeb’in desteklediği sektörlerin içerisinde yer almasına dikkat edilmesidir. Bu konuda http://www.kosgeb.gov.tr internet sitesinden Kosgeb Hizmet Merkezlerinden bilgi einmek mümkün olmaktadır. Genel olarak desteklenmeyecek sektörleri sağlık, eğitim, mali müşavirlik hizmetleri, sigorta acentaları, emlak işletmeleri olarak sıralamak mümkündür.
  Desteklenen sektörlerde yer alan bir iş fikrinin seçilmesi ile işin kurulması aşaması böylece başlamış olacaktır. Resmi müracatların yapılması ve ilgili izinlerin alınması sonrası kobi beyanı hazırlanarak işletmenin faaliyet göstereceği ilde yer alan kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne başvuru yapılır. Beyanname ekinde bilgi dökümanı, vergi lehvası, oda sicil gazetesi, imza beyannamesi ve mesleki faaliyet belgesi yer almalıdır. Kobi beyanının bağlı bulunulan Kosgeb Hizmet Merkez Müdürlü’ğü tarafından onaylanmasından sonra destek başvuru süreci başlayacaktır.
  Bu süreçte Kosgeb Yeni Girişimci Desteği İş Planı http://www.kosgeb.gov.tr internet sitesi E Kobi kısmından kayıtlı kullanıcı girişi yapılarak online doldurulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan iş planı ve başvuru formu çıktısı sistemden alınarak her bir sayfası başvuru sahibi tarafından kaşe ve imza yapılarak düzgün bir şekilde dosyalanmalıdır. Bu süreçte girişimciler iş planı dosyalarını kendileri hazırlayabileceği gibi danışmanlık firmalarından destekde alabilirler. Kosgeb iş planı hazırlanması aşamasında alınan danışmanlık hizmeti ile ilgili gideri desteklememektedir.
  İş planı hazırlandıktan sonra ekinde girşimci sertifikası, girişimci desteği başvuru formu, mal ve hizmet alımlarına ilişkin proforma faturalar (fiyat teklifleri veya ilgili malın piyasa değerini gösterir internet çıktıları) veya ürünler satın alınmış ise ürün faturaları, imza beyannamesi, sicil gazetesi ve faaliyet belgesi olacak şekilde dosyalanarak işletmeden sorumlu kobi uzmanına teslim edilir.
  İş planının hazırlanması aşamasında girişimcilerin danışmalık desteği almaları, kendilerine iş planının kısa sürede doğru bir şekilde hazırlanması konusunda olumlu sonuçlar doğuracağından, alınacak bu hizmet girişimcilerin Kosgeb desteğinden en faydalı şekilde yararlanmalarını sağlayacaktır.
  İş planının Kosgeb’e teslim edilmesinden sonra ilgili Kosgeb uzmanı iş planını ön değerlendirmeye tabii tutar ve herhangi bir eksik bulunması durumunda başvuru sahibine eksiklerin tamamlanması için bildirimde bulunur. Böylece eksiklerin tamamlanarak iş planının değerlendirilebilmesi için uygun hale getirilmesini sağlar. Eğer herhangi bir eksik bulunmuyor ise ilgili iş planı Kosgeb değerlendirme kuruluna sevk edilir ve böylece değerlendirme süreci başlamış olur. Kurul iş planını değerlendirir ve desteklenecek iş planlarını belirleyerek destek tutarlarına karar verir. Kurul iş planı üzerinde eksik veya düzeltilmesi gereken bir husus tespit ederse revizyon kararı alır ve bu karar girişimciye bildirilerek bir sonraki kurul toplantısına kadar düzeltilmesini talep eder. Böyle bir durumda iş planı dosyası kurul tarafından belirtilen eksiklerin tamamlanması ile tekrar Kosgeb’e teslim edilir ve değerlendirme süreci yeniden başlar. Değerlşendirme sürecinin tamamlanması ve destek kararı çıkması ile son aşama olan destek süreci başlar.
  Destek sürecinde yapılması gerekenler sırası ile şunlardır ;
  • Kosgeb ile sözleşme imzalanması
  • Desteklenen harcamalara ait fatura ve ödeme belgelerinin Kosgeb’e teslim edilmesi
  • Kosgeb hizmet merkezi tarafından girişimcinin iş yerinin ziyaret edilmesi ve tespit
  tutanağının doldurulması ( Bu aşamadan sonra Kosgeb destek konusu ödemeleri yapmaya başlar)
  • Kurulun destekleme kararı aldığı işletme giderlerinin aylık olarak Kosgeb’e sunulması
  Burada unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri ise sıfır faizli desteğin sadece makine ve teçhizat alımları için fatura karşılığı ve Kosgeb’e banka teminat mektubu verilebilmesi halinde kullanılabileceğidir.

 • 07 Şubat 2013 tarihinde ugur tarafından

  Merhaba,

  2012 yıl ortasında açmış olduğum bir yayınevim var. yazarlardan telif ücreti karşılığı kitabı alıp telefonla satış yapıyoruz. Şu an ikinci bir kitap çıkartmak için telif ücreti ve matbaa giderleri var yaklaşık 30 bin TL . Bununla ilgili başvuruda bulunsam olumlu sonuş alabilir miyim? Yada hibe dışında düşük faizli kredi verirler mi ?

  Cevap :

  Merhabalar ,

  Öncelikle şunu belirtmek isterimki şu anda kosgebin tek başına kredi desteği bulunmamaktadır. Ayrıca Kosgeb girişimcilik desteği mevcut firmalar tarafından kullanılamamaktadır. Mevcut durumda faaliyette bulunan firmalar kobi proje programı kapsamında destek alabilmektedir. Fakat sizin belirttiğiniz konu normal rutin faaliyetlerinizin yani cari giderlerinize yönelik bir konu olduğu için biraz evel belirttiğim kobi proje destek programı kapsamında değirlendirilemeyeceği kanaatindeyim.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 08 Şubat 2013 tarihinde Neşe Hazırlar tarafından

  Merhaba,

  Ben afrika ülkelerine yönelik bayan etek ve bluz toptan satışı yapmak için imalat yapan küçük bir tekstil firmasının sahibiyim. üretim safhasında kesimi ve satışı kendi bünyemde gerçekleştiriyorum, dikimi dışarıya fason olarak yaptırıyorum. Kosgebin girişimciler için verdiği kredilerden faydalanarak işimi geliştirmek ve malzeme yatırımı yapmak istiyorum. Bununla alakalı nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevap :

  Neşe hanım merhaba,
  Kosgeb girişimcilik destek programı kapsamında mevcut kurulu işletmeniz ile destek alamazsınız. Bu destekten yararlanabilmeniz için uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alan girişimcinin yeni bir iş yeri açması gerekmektedir.

 • 08 Şubat 2013 tarihinde Müge Sonuvar tarafından

  İyi günler, yiyecek içecek sektöründe kendi üretimimi yaparak küçük bir işletme açmak istiyorum. ev yemekleri yapan küçük bir cafe açabilmek için kosgeb desteği istemek ve girişimci kredilerinden faydalanmak istesem nasıl bir yol izleyebilirim. konu ile ilgili yardımarınızı ve bilgilerinizi rica ederim. şimdiden teşekkürler.

  Cevap :

  Merhabalar müge hanım,
  Sorularınıza aradığınız cevapları aşağıdaki linkleri inceleyerek bulabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  http://www.kosgebdestekleri.org/girsimcilik-destek-programinindan-nasil-faydalanabilirim/

  http://www.kosgebdestekleri.org/girisimcilik-desteginden-yararlanmak-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerek/

 • 08 Şubat 2013 tarihinde Mehmet Paksoy tarafından

  Merhaba tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmayız. Yeni kurulan bir firma değiliz. Hangi desteklerinizden faydalanabiliriz? Başvuruyu nereye ve nasıl yapmalıyız?

  Cevap :

  Merhabalar,
  Başvuru işlemlerini öncelikle internetten yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri http://destek.kosgeb.gov.tr/linkini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. ( http://www.kosgeb.gov.tr internet sitesi ekobi kısmını tıklayarak da bu linke erişebilirsiniz) Yine http://www.kosgeb.gov.tr internet sitesini ziyaret ederseniz sitede üst menüde destekler diye bir alan var orayı tıkladığınızda gelen destek listesinde gördüğünüz desteklerden girişimcilik desteği haricinde mevcut durumda uygulamada olan tüm desteklerden yararlanabilirsiniz. Başvuru işlemleri için bulunduğunuz ilde yer alan kosgeb hizmet merkezi müdürlüğünden ve 4440571 nolu çağrı hattından destek alabilirsiniz.

  Saygılarımla…

 • 09 Şubat 2013 tarihinde mikail kılınç tarafından

  merhabalar ben bir işyeri kurmak istiyorum hiç sermayem yok acaba ben de kosgeb den destek alabilirmiyim red etme ihtimali varmı nasıl olur veya yapılan masraflar boşa gidermi yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim allah sizden razı olsun her soruya cevap vediğiniz için..

  Cevap :

  Merhabalar,
  Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu destek programı kesinlikle iş yeri açmak için yeterli sermayesi olmayanlara iş yerini açmak için kullanabilecekleri sermaye desteği değildir. Bu destek harcama endeksli bir destekdir ve iş yerini açarken yapmış olduğunuz uygun maliyetlerin destek limitleri ve oranlarında size geri ödenmesi esasına dayanır. Destek alabilme ihtimalinize gelecek olursak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılır ve eğitimi başarı ile tamamlayarak sertifikanızı aldıktan sonra desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini hayata geçiren yeni bir iş yeri açarsanız ve istenilen formmatta iş planınızı hazırlayarak kosgebe sunarsanız destek almanızda hiç bir sorun yaşanmayacak ve masraflarınız boşa gitmeyecektir. Burada önemli olan destek almaya odaklanarak bir işletme açmak değil kuracağınız işin gerekliliklerine dikkat ederek düzgün bir iş planı hazırlayarak başarılı bir işletme kurarak ticari gelir elde etmektir. Başarılı bir işletme kuramadığınız takdirde verilen destek, size ancak ilk yıl için bir rahatlama sağlayacak ve sonrasında zarar ederek işletmeyi kapatmak zorunda kalmanız gibi istenmeyen sonuçların meydana gelmesine
  engel olamayacaktır.

 • 11 Şubat 2013 tarihinde Mine Karkın tarafından

  Merhaba,

  Öncelikle detaylı açıklamalarınızı son derece faydalı ve donanımlı bulduğumu paylaşmak isterim.Ben şu anda işkura kayıtlı işsizim.Bir e-ticaret girişimim ve eğitim firması kurmak için hazırlık aşamasındayım. Kosgeb den nasıl faydalanabilirim, hangi yolu izlemeliyim.

  Bildirimleriniz için şimdiden teşekkürler.

  CEVAP :

  Mine hanım merhaba,

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğitim faaliyetleri kesinlikle destek kapsamında değildir, eğitim faaliyetleri için gerekli maliyetlere hiçbir şekilde destek alamayacağınızı göz önünde bulundurmanızı öneririm. Bu destekten yararlanarak iş yeri açmak için izleyeceğiniz yolu şematik olarak http://www.kosgebdestekleri.org/girisimcilik-desteginden-yararlanmak-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerek/linkini tıklayarak , detaylı açıklam içinse http://www.kosgebdestekleri.org/girsimcilik-destek-programinindan-nasil-faydalanabilirim/ linkini tıklayarak incelemenizi rica ederim.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 14 Şubat 2013 tarihinde bircan dinckal tarafından

  Hali yikama fabrikam var bir makinam eksik ortalama 20000 25000 civarinda bunun icin gosgebden nasil faydalana bilirim.

  Cevap :

  Merhabalar,

  Kosgeb girişimcilik desteğinden mevcut durumda faaliyette bulunan firmalar yararlanamazlar.